Podzimní odpoledne pro zdraví a pro radost. 25.9.2015 před Městským kulturním centrem v Javorníku

Post date: Sep 17, 2015 9:00:24 AM

Podzimní odpoledne pro zdraví a pro radost v Javorníku

V pátek 25. září uspořádal zapsaný spolek Ester společně se spolkem Život a Zdraví v parku před Kulturním domem v Javorníku pro veřejnost „Podzimní odpoledne pro zdraví a pro radost“. Návštěvníkům jsme na něm představili osm oblastí zdravého životního stylu. V každé z těchto oblastí: výživa, vzduch, voda, slunce, pohyb, střídmost, odpočinek a důvěra byly informace pro dospělé i aktivity pro děti.

Tak například na stanovišti Výživa si příchozí povídali se Zuzkou, Janou a Broňou o stravovacích návycích a výživové pyramidě. Dospělí a starší děti seřazovali různé tuky podle vlivu na zdraví člověka, hledali původ potravin, ochutnali jablíčka a zdravý zákusek. Děti také vybíraly jídlo pro maňáska Filípka, který se rozhodl, že bude jíst zdravě. Děti i dospělí pak uvažovali, který ze sedmi představených stravovacích návyků je pro ně v současné době ten nejdůležitější a měli by si ho osvojit.

Na stanovišti Vzduch se návštěvníci dozvěděli od Katky informace o zdravém dýchání. Příchozí pak zkoušeli nafouknout jedním dechem balónek a porovnávali, kdo z nich má větší kapacitu plic. Nakonec společně ve skupinkách uvažovali, co má na jejich kapacitu plic dobrý nebo naopak špatný vliv.

Pro stanoviště Voda připravila Míša a Soňa ochutnávku čisté pramenité vody bez cukru ochucené jen ovocem a bylinkami. Návštěvníci si vyrobili recyklovatelný pohárek z papíru a bohatě využívali příjemné osvěžení, které jim stanoviště nabízeli. Mezi tím se od Míši a Soni dozvěděli, jak působí voda na lidský organismus a proč je lépe připravovat si nápoje doma, než kupovat barevné slazené limonády.

Stanoviště Pohyb měla na starosti Alena s Albínou. Návštěvníci se zde dozvěděli svůj BMI body mass index zjištěný jednoduchým výpočtem z výšky a váhy a převedený do tabulky stavu nadváha – optimální váha – podvýživa a děti si na tom stanovišti mohli zaskákat přes švihadlo.

Také ještě bylo připraveno Adrianou a Katkou stanoviště Slunce, na kterém si povídali s účastníky o přínosech slunečního záření pro zdraví člověka, ale také o rizicích, které může sluneční záření na organismus mít a jak a kdy se před slunečními paprsky chránit. Katka navíc změřila zájemcům krevní tlak, aby mohli znát orientačně jeho hodnotu a uvažovat nad tím, co by mohli pro své zdraví začít dělat.

Pak následovala další dvě stanoviště: Střídmost a Odpočinek. O Odpočinek se postarala Petra, které kromě povídání o odpočinku a relaxaci mohla dát účastníkům vyzkoušet, jak se člověk cítí po masáži zad a šíje. A u stanoviště Střídmost došli děti i dospělí pod vedením Renaty a Zuzky k definici slova střídmost: „Špatné vyloučit, dobrého s mírou“ a společně si povídali o problémech, které způsobují závislosti i o tom, jak se jich zbavit.

Na zdraví kladně působí zcela jistě i duševní pohoda a dobré vztahy. Proto bylo umístěno i stanoviště Důvěra, které měla na starosti Markétka. Ta si s příchozími o vztazích také nejenom povídala. Nechala hlavně děti vyzkoušet, jestli dokáží druhým důvěřovat a pod vedením rodičů nebo svých dobrých kamarádů se odváží projít připravenou trasu se zavázanýma očima. Dospělým zájemcům pak sloužila Poradna duchovního a duševního zdraví, kterou na stanovišti Důvěra vedl pan Jan Majer.

Po absolvování celého programu si mohli účastníci zaskákat na trampolíně, vyzkoušet sportovní koloběžky (děkujeme firmě Kostka za jejich zapůjčení).

U připraveného stánku si dospělí účastníci vyplnili test zdravého životního stylu, povídali si s Jurkem o tom, jaké mohou udělat změny ve svém životě, aby se cítili lépe. Nakonec si vybrali si recepty pro přípravu zdravých pokrmů.

Snad tohle setkání přineslo návštěvníkům nejenom nové vědomosti, ale také náměty pro uvažování a hlavně hodně radosti.

Ester, z.s. a Život a zdraví, z.s. vás zvou

na prezentaci zdravého životního stylu

Podzimní odpoledne

pro zdraví a pro radost,

které proběhne v pátek 25. září 2015

od 12 do 15 hodin

v J a v o r n í k u

v parku před Městským kulturním

střediskem.

Vstup zdarma.

Těšíme se na vás. Více informací najdete na

blogu jesenik.casd.cz a stránkách esterzalesi.eu

V rámci programu NewStart vám představíme 7 výzev pro zdravý životní styl v oblasti výživy, střídmosti, pohybu, využití vody, vzduchu a slunečního záření a v neposlední řadě i v oblasti vztahů.

Každé z těchto témat vám i vašim dětem představíme pomocí bannerů i různých aktivit. Těšit se můžete například na nové recepty nebo na projížďku na koloběžkách, které zapůjčila firma Kostka z Jindřichova.