Povídání o Africe

Povídání o Africe

Přednášející: Broňa Hyvnarová

1.10. 2015

Co oko nevidělo

Seznámili jsme se státem Tanzánie a jeho vzniku z bývalých států Tanganika a Zanzibar. Přiblížení života lidí v této zemi a to jak žijí, stravují se, výchova dětí, způsob obživy, kultura a oblékání. Všichni jsme si mohli vyzkoušet typický oděv, který se v zemi nosí a způsob nošení věcí na hlavě. Přednáška byla velmi zajímavá a naši klienti měli mnoho otázek, na které se Broňa snažila uspokojivě odpovědět.

8.10. 2015

Pozvedám oči k horám

Byla nám představena nejvyšší samostatně stojící hora na světě Kilimandžáro. Život lidí žijící pod touto horou a v její blízkosti. Co pro tamní obyvatelé znamená a jak jsou s touto horou velice spjatí. Přednáška byla tak jako minule doplněna velice krásnými fotografiemi a poutavým vyprávěním a přiblížila i některé stromy rostoucí v blízkosti hory. Dostali jsme také plod Baobabu, ve kterém bylo několik semínek. Podělili jsme se o semínka s ostatními a čekáme zda se nám podaří vypěstovat i v našich podmínkách.

15.10. 2015

Být jako děti

Dozvěděli jsme se o dětech a jejich někdy dost nelehkém životě. Jejich potravou bývá jedno nebo dvě jídla denně a to stále stejné kaše z kukuřice nebo banánu. Bylo nám představeno jak si děti hrají, některé chodí do školy pokud mohou, ale není to samozřejmostí. Velká skromnost dětí, ale zároveň veselé a radostné oči, také smutek a strach jsme mohli vidět na fotografiích. Podmínky pro jejich život a vzdělávání, které se díky některým organizacím a lidem zlepšují.

29.10. 2015

Dědečkové a babičky

Role dědečků a babiček žijících v Tanzánii, kde jejich úlohou je starat se o vnoučata, vychovávat, vyrábět jim hračky, mnohdy velice skromné, ale nápadité. Zatímco rodiče dětí se musí starat o příjem a živobytí daleko od domova, aby mohly přežít. V Tanzánii mají rodiče mnoho dětí a to z důvodu, že ne všechny se dožijí dospělosti a také aby se o staroušky pak měl kdo postarat. Opět jsme viděli několik fotografií, které nádherně doplňovali a lépe nám představovali jejich život. Tak jako vždy měli naši klienti mnoho otázek a už je zajímalo o čem bude další pokračování.