Rožnov 2017

Výlet do Rožnova pod Radhoštěm

Účastníci výletu: Míša Matoušová, Zlatka Ondrušíková, Daniel Staněk , Tomáš Karalo, Pavel Riegel, Jan Kubicius, Štěpán Svoboda, Jana Klčovská, Petr Procházka, Vláďa Kuchta, Jarda Duda, Žaneta Lagronová, Jarda Bolfík

Termín: 24.4. - 28.4. 2017

Nastal den D a my jsme se vydali na vysněný výlet do Rožnova pod Radhoštěm. Vyjeli jsme dvěma auty v pondělí ráno. Rozdělili jsme se na dámskou a pánskou posádku.

První zastavení bylo v Zábřehu na krátké občerstvení, poté jsme zamířili směr Olomouc, kde jsme měli naplánovanou prohlídku historické části města. Ještě před prohlídkou, jsme se ale museli posilnit v místním hypermarketu Globus, každý si dal jídlo dle své chuti. Přemístili jsme se k hotelu Flora, odkud za asistence Míši jsme začali s prohlídkou Olomouce, prošli jsme Čechovými sady na Horní náměstí, následně jsme navštívili vyhlídkovou věž s 206ti schody u kostela sv. Mořice. Zajímavostí na tomto náměstí pro nás byl Sloup Nejsvětější Trojice a Olomoucký orloj. Další naše cesta vedla na prohlídku Dominikánského kláštera, kde jsme navštívili kostel sv. Michala. Zaujala nás výstava o životě kaplana Emila Kapauna v křížové chodbě kostela.

Katedrála sv. Václava v Olomouci byla další z našich příjemných zastavení.

Po prohlídce jsme se občerstvili dobrou kávou v malé restauraci a tím jsme zakončili prohlídku Olomouce. Protože do místa určení, to bylo ještě dost daleko, vydali jsme se na cestu. Po příjezdu do Rožnova jsme se ubytovali v hotelu, a protože již byl čas večeře, tak jsme se společně najedli a u toho probrali celý uplynulý den.

Dalšího dne ráno, jsme se vydali na neméně zajímavý výlet do Starých Hamrů, kde jsme měli domluvenou schůzku s panem Ing. Petrem Šimečkem , přezdívaným králem Beskyd. Pan Šimeček nám pohovořil o historii Starých Hamrů, ukázal nám hrob Maričky Magdonové , který je zachován na místním hřbitově. Zde se snesla vlna dotazů hlavně od Kuby a Ládi. Pan Šimeček byl velice laskavý a domluvil nám prohlídku dřevěného kostelíku, který se nachází na Gruňu. Kostelík nám zpřístupnila paní ředitelka z Domu sv. Josefa. Bylo pro nás velkou ctí, že po jejím svolení jsme mohli vstoupit na kazatelnu, podívat se do zákristie a hlavně nám ukázala nádherné varhany a ještě k tomu nám dovolila si na ně zahrát. Štěpán neotálel a vyzval Dana, aby nám na varhany zahrál a tím ukončil prohlídku kostela.

Z kostelíku jsme se vydali v plném počtu po žluté značce na Bílý kříž, u kterého stojí klimatologická stanice, zkoumající vliv CO2 na vegetaci.

Pavlovi se zprvu zdálo, že bude vzdálenost, jak říká fyzicky likvidační, ale pravý opak byl pravdou, počasí nám přálo, na zpáteční cestě jsme si hodně povídali o zážitcích a dojmech z výletu. I přes nějaké menší oděrky a puchýře jsme dorazili včas k autům a odjeli zpět do Rožnova na oběd.

Odpoledním programem byla prohlídka náměstí v Rožnově, kde jsme si dali osobní volno, které někteří využili k nákupu dárků pro své blízké.

Třetí den, nám počasí již od rána nepřálo, svolali jsme tedy komunitu a domluvili se co s dnešním načatým dnem. Domluva zněla jasně „navštívíme zámek Lešná u Valašského Meziříčí“. Vzhledem k tomu, že jsme měli spoustu času, než prohlídka začne, navštívili jsme zámeckou zahradu, která byla bohatá na cizokrajné stromy. Viděli jsme zde například Platan, Kanadský jasan a mnoho dalších. Část této zahrady sloužila panstvu jako odpočinková zóna a z části jako honitba. Prohlídkou zahrady nám čas krásně utekl a my jsme se konečně dostali k prohlídce zámku, procházeli jsme zámeckými komnatami s původním vybavením. Dozvěděli jsme se, že tento zámek používala šlechta jako odpočinkové sídlo v letních měsících. Jardu, Láďu a Kubu nejvíce zaujala výstava starých rádií a fotoaparátů a také garderoby významných hereckých hvězd. Láďa si dlouho prohlížel promítací kameru, kde světlo bylo vyráběno svícemi nebo přímo se v kameře topilo. Kuba zase nespustil oči z hodinek, doptával se, jak se natahují a jestli i v současnosti fungují. Pavel překvapil svými znalostmi o obrazech, nejen nás, ale i paní průvodkyni.

Vzhledem k počasí, které se nechtělo umoudřit ani odpoledne, jsme při posezení u kávy zhodnotili prohlídku zámku a domluvili se, že zbytek dne strávíme relaxací na místním krytém bazénu.

Týden se nám přehoupl do druhé poloviny, počasí se trošku polepšilo, a tak nám nebránilo nic k dalšímu dobrodružství. Tentokrát jsme se vypravili do Velkých Karlovic. Prohlídka muzea, pro stále spěchající průvodkyni, byla pro mnohé z nás dost negativně narušena. Milan se několikrát zeptal, kam spěcháme, a nebyl sám. Na zpáteční cestě, jsme si ještě prohlídli zvonici a pomalu se začali vracet k hotelu, kde měl každý po zbytek dne osobní volno, každý si ho užil po svém.

Poslední den, den návratu domů, jsme si sbalili věci a vydali se na cestu zpět. Za stálého deště jsme se rozhodli navštívit hrad Bouzov, který jsme si prohlídli bohužel jen zvenčí a to z časových důvodů. Jistě si ale brzy naplánujeme jeho prohlídku, protože nás velmi zaujal. Na zpáteční cestě jsme si opět nenechali utéct návštěvu olomouckého Globusu , abychom se naposledy posilnili něčím dobrým a spokojeně se mohli vydat na cestu domů.

Výlet i přes nešvary počasí hodnotíme velmi pozitivně, domů jsme si přivezli dobrou náladu a vzpomínky, o které se podělíme s našimi kamarády z komunity.

Sepsal: Daniel Staněk